  • Mfr # BULK-RS-H50-44
  • Zoro # G4736339
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H50-44
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Texture
Smooth
Minimum Temperature
Weather Resistance
Fair
Compression Set
33 %
Oil Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.5 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Minimum Adhesive Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 507, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good