  • Mfr # BULK-RS-H60MD-21
  • Zoro # G902583820
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60MD-21
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Shape
Sheet
Density
1.25 g/cc
Color
Blue
Tear Strength
18 N/mm
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,100 psi
Abrasion Resistance
Good
Material
Buna-N
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Oil Resistance
Excellent
Compression Set
15 %