  • Mfr # BULK-RS-H60MD-24
  • Zoro # G402582347
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60MD-24
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
15 %
Tear Strength
18 N/mm
Tensile Strength
1,100 psi