  • Mfr # BULK-RS-H60MD-44
  • Zoro # G602582628
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H60MD-44
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Material
Buna-N
Shape
Sheet
Oil Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Tear Strength
18 N/mm
Compression Set
15 %
Tensile Strength
1,100 psi