  • Mfr # BULK-RS-H60-322
  • Zoro # G4841293
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60-322
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.75 in
Overall Length
4 ft
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Density
1.5 g/cc
Material
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
Weather Resistance
Fair
Color
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Good