  • Mfr # BULK-RS-H40-331
  • Zoro # G4931989
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40-331
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
5 ft
Overall Thickness
0.5 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Sheet
Compression Set
33 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in, Abrasion Resistance Good