  • Mfr # BULK-RS-H70-286
  • Zoro # G5063272
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H70-286
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
5 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Compression Set
33 %
Abrasion Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Color
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Material
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good