  • Mfr # BULK-RS-H80-36
  • Zoro # G1925020
Rubber Thickness
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-H80-36
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
5 ft
Overall Thickness
0.375 in
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
30 %
Material
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in