  • Mfr # BULK-RS-H90-48
  • Zoro # G1928067
Rubber Thickness
1/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H90-48
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
5 ft
Overall Width
36 in
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Adhesive Type
Acrylic
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Fair
Minimum Adhesive Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good