  • Mfr # BULK-RS-H90-68
  • Zoro # G1927120
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H90-68
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Length
5 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 910
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Oil Resistance
Excellent
Color
Material
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Sheet
Tear Strength
25 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Density
1.36 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Compression Set
25 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good