  • Mfr # BULK-RS-E60FR-6
  • Zoro # G002583478
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60FR-6
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Maximum Temperature
200 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Tensile Strength
1,000 psi
Chemical Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Material
EPDM
Color
Black
Water Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Compression Set
28 %