  • Mfr # BULK-RS-EFR50-40
  • Zoro # G302585110
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-EFR50-40
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Fabric-Reinforced
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Reinforced Material
Fiberglass
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Number of Ply
2
Compression Set
25 %
Tear Strength
25 N/mm
Material
EPDM
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi