  • Mfr # BULK-RS-FS60-33
  • Zoro # G202586453
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 FK 606
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-FS60-33
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 FK 606
Grade
Standard
Tensile Strength
800 psi
Weather Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.031 in
Abrasion Resistance
Poor
Material
Fluorosilicone
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
-100 Degrees F
Chemical Resistance
Excellent
Maximum Temperature
400 Degrees F
Oil Resistance
Good
Compression Set
9 %