  • Mfr # BULK-RS-FS60-38
  • Zoro # G102586393
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 FK 606
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-FS60-38
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 FK 606
Shape
Sheet
Weather Resistance
Excellent
Color
Blue
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Poor
Minimum Temperature
-100 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.031 in
Material
Fluorosilicone
Tensile Strength
800 psi
Maximum Temperature
400 Degrees F
Compression Set
9 %