  • Mfr # BULK-RS-FS60-5
  • Zoro # G002586110
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 FK 606
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-FS60-5
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 FK 606
Grade
Standard
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.031 in
Shape
Sheet
Compression Set
9 %
Maximum Temperature
400 Degrees F
Oil Resistance
Good
Tensile Strength
800 psi