  • Mfr # BULK-RS-NAT60-48
  • Zoro # G702582399
Durometer
60A
Elongation
750 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT60-48
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.025 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Elongation
750 %
Standard
Maximum Temperature
200 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Excellent
Tensile Strength
3,000 psi
Tear Strength
22 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Water Resistance
Good
Color
Tan
Shape
Sheet
Oil Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1 g/cc
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Material
Natural Rubber
Compression Set
25 %