  • Mfr # 6070-1/2X12X10
  • Zoro # G114761702
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commercial Grade
Shape
Strip
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6070-1/2X12X10
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commercial Grade
Shape
Strip
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
0.047 in
Color
Black
Tensile Strength
1,000 psi