  • Mfr # BULK-RS-NHS50-1043
  • Zoro # G202585043
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-1043
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
1 mm
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Compression Set
30 %
Minimum Adhesive Temperature
Density
1.32 g/cc
Shape
Sheet
Material
Neoprene
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.200 mm
Tensile Strength
1,500 psi