  • Mfr # BULK-RS-NHS70-1059
  • Zoro # G202584084
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC710 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-1059
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
5 mm
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Compression Set
30 %
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Good
Material
Neoprene
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.500 mm
Weather Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.32 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Color
Black
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Abrasion Resistance
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi