  • Mfr # BULK-RS-NUS60-244
  • Zoro # G4850393
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NUS60-244
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
400 %
Compression Set
28 %
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Tensile Strength
2,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 617, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in