  • Mfr # BULK-RS-N60TXT-50
  • Zoro # G4847243
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60TXT-50
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
1 ft
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Rubber Properties
Weather Resistant
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Unfinished
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 1/16 in