  • Mfr # BULK-RS-N60TXT-56
  • Zoro # G4856964
/ea
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N60TXT-56
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
2 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Unfinished
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Oil Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Texture
Textured
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
33 %
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 1/16 in