  • Mfr # BULK-RS-N70-298
  • Zoro # G4853211
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N70-298
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Finish
Standard
Color
Black
Material
Max. Temp. (F)
250
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Sheet
Compression Set
33 %
Density
1.5 g/cc
Water Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in