  • Mfr # BULK-RS-N30-146
  • Zoro # G502584050
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-146
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Material
Neoprene
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %