  • Mfr # BULK-RS-N30-169
  • Zoro # G802584095
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-169
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.75 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Material
Neoprene
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,000 psi