  • Mfr # BULK-RS-N70-21
  • Zoro # G4855792
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-21
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Density
1.5 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Minimum Temperature
Compression Set
33 %
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Oil Resistance
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in, Abrasion Resistance Good