  • Mfr # BULK-RS-NHS50-1058
  • Zoro # G602584967
/ea
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
Grade
High Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS50-1058
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
1.5 mm
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Weather Resistance
Excellent
Material
Neoprene
Water Resistance
Good
Color
Black
Shape
Sheet
Oil Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Density
1.32 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi