  • Mfr # BULK-RS-N80-52
  • Zoro # G1934087
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N80-52
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
5 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 810
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Tear Strength
25 N/mm
Oil Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Color
Black
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Shape
Sheet
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Water Resistance
Material
Density
1.36 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
30 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in, Abrasion Resistance Good