  • Mfr # BULK-RS-N90-48
  • Zoro # G1933518
Rubber Thickness
1/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N90-48
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Overall Length
5 ft
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Tensile Strength
1,500 psi
Chemical Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Shape
Sheet
Compression Set
25 %
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good