  • Mfr # BULK-RS-P80-45
  • Zoro # G102583255
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-P80-45
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
1.5 mm
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
Tear Strength
100 N/mm
Tensile Strength
3,000 psi
Oil Resistance
Fair
Compression Set
10 %