  • Mfr # BULK-RS-P80-51
  • Zoro # G402582569
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P80-51
Overall Length
36 in
Overall Thickness
1.5 mm
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
Tensile Strength
3,000 psi
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Material
Polyurethane
Compression Set
10 %