  • Mfr # BULK-RS-P80-54
  • Zoro # G302582621
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P80-54
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
3 mm
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
10 %
Weather Resistance
Tear Strength
100 N/mm
Shape
Sheet
Color
Amber
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
3,000 psi