  • Mfr # BULK-RS-P60-228
  • Zoro # G4802075
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Durometer
60A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P60-228
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
5 ft
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Tensile Strength
3,000 psi
Compression Set
25 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Amber, Durometer 60A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 5 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Fair, Water Resistance Good