  • Mfr # 2840-1/8X12X10
  • Zoro # G414761211
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 GE
Grade
Commercial Grade
Thickness Tolerance
0.016 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2840-1/8X12X10
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Length
10 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 GE
Grade
Commercial Grade
Thickness Tolerance
0.016 in
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Good
Abrasion Resistance
Poor
Material
Silicone
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
850 psi