  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-367
  • Zoro # G602585117
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-367
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
12 in
Overall Thickness
2 mm
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Density
1.25 g/cc
Tear Strength
15 N/mm
Material
Silicone
Adhesive Type
Plain Backing
Color
Red
Oil Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Compression Set
10 %
Maximum Temperature
450 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Tensile Strength
700 psi