  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-368
  • Zoro # G902585299
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-368
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
2.5 mm
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Water Resistance
Good
Compression Set
10 %
Abrasion Resistance
Poor
Tear Strength
15 N/mm
Density
1.25 g/cc
Chemical Resistance
Good
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
700 psi