  • Mfr # BULK-RS-S60CLRFDA-10
  • Zoro # G0216145
/ea
Key Features
Material
Silicone
Metal Detectable
No
Material of Construction
Silicone
Thickness
1/8 in
Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60CLRFDA-10
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1/8 in
Width
12 in
Length
12 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Material
Metal Detectable
No
Material of Construction
Color
Semi-Clear
Temp. Range (F)
-100 Degrees to 450 Degrees
Standards
ASTM D2000 GE 605, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Tensile Strength
700 psi
Grade
Food
Chemical Resistance
Good
Shape
Sheet
Maximum Temperature
450 Degrees F
Backing Type
Non-Adhesive
Tear Strength
15 N/mm
Durometer
60A
Water Resistance
Good
Elongation
400 %
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Poor
Compression Set
30 %
Density
1.25 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Semi-Clear, Durometer 60A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 605, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good