  • Mfr # BULK-RS-S60MD-14
  • Zoro # G702584188
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
420 %
Standards
ASTM D2000 GE 608, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60MD-14
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
420 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Tensile Strength
1,200 psi
Water Resistance
Good
Tear Strength
15 N/mm
Oil Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Texture
Smooth
Color
Blue
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Maximum Temperature
400 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Material
Silicone
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Poor
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Compression Set
16 %