  • Mfr # BULK-RS-S10-37
  • Zoro # G502586191
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S10-37
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Red
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.016 in
Material
Silicone
Oil Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Chemical Resistance
Good
Tensile Strength
700 psi