  • Mfr # BULK-RS-S10-40
  • Zoro # G802586112
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S10-40
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Food
Chemical Resistance
Good
Texture
Smooth
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
30 %