  • Mfr # BULK-RS-S50WFDA-17
  • Zoro # G4860281
/ea
Key Features
Rubber Width
24 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S50WFDA-17
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
2 ft
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Max. Temp. (F)
450
Color
Material
Tensile Strength
700 psi
Tear Strength
15 N/mm
Oil Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Maximum Temperature
450 Degrees F
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Poor
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Density
1.25 g/cc
Chemical Resistance
Good
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color White, Durometer 50A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair