  • Mfr # BULK-RS-S30-99
  • Zoro # G902583165
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-99
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Water Resistance
Good
Material
Silicone
Shape
Sheet
Compression Set
35 %
Tensile Strength
850 psi