  • Mfr # BULK-RS-S40-248
  • Zoro # G4759183
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-248
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
24 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
20 %
Tensile Strength
700 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth