  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-243
  • Zoro # G4759865
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
24 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-243
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 507, FDA 21 CFR 177.2600
Material
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Color
Chemical Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Poor
Shape
Sheet
Compression Set
20 %
Tensile Strength
700 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
Tear Strength
17 N/mm
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
500 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 507, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in