  • Mfr # BULK-RS-S10-4
  • Zoro # G602586312
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S10-4
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Food
Texture
Smooth
Poor
Thickness Tolerance
+/-0.031 in
Shape
Sheet
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Good
Compression Set
30 %