  • Mfr # BULK-RS-S30-94
  • Zoro # G202583124
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S30-94
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Abrasion Resistance
Poor
Compression Set
35 %
Water Resistance
Good
Color
Red
Maximum Temperature
400 Degrees F
Density
1.15 g/cc
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Oil Resistance
Fair
Chemical Resistance
Good
Tear Strength
8 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
850 psi