  • Mfr # BULK-RS-S70-36
  • Zoro # G1930228
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S70-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
5 ft
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
900 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 707, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Max. Temp. (F)
450 Degrees F
Maximum Temperature
450 Degrees F
Tear Strength
15 N/mm
Good
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Fair
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
40 %
Weather Resistance
Excellent
Density
1.25 g/cc
Shape
Sheet
Color
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Abrasion Resistance
Poor
Material
Minimum Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 70 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 707, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth