  • Mfr # BULK-RS-V75FDA-36
  • Zoro # G502586214
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
150 %
Standards
ASTM D2000 HK 705, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-V75FDA-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.01563 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
150 %
Standards
Grade
Food
Color
White
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
28 N/mm
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Excellent
Compression Set
15 %
Tensile Strength
700 psi