  • Mfr # BULK-RS-H80-197
  • Zoro # G1926326
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H80-197
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
1 1/2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 810
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
25 N/mm
Density
1.36 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi
Color
Weather Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Material
Shape
Strip
Chemical Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 1 1/2 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in