  • Mfr # BULK-RS-H80-209
  • Zoro # G1925879
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H80-209
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
1/4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
Overall Length
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 810
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Shape
Strip
Tensile Strength
1,500 psi
Tear Strength
25 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Color
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Weather Resistance
Fair
Density
1.36 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 1/4 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in